W dniach 19-24 kwietnia 2015 r. grupa pracowników MOSiR w Zabrzu Sp. z o.o. brała udział w wizycie studyjnej w Szwecji. Organizatorem wizyty była firma J.G. Text & Bild, za koordynację szkoleń i konferencji odpowiadał Dyrektor Szwedzko–Polskiej Platformy Zrównoważonej Energetyki, przy Uniwersytecie w Lund Mikael Backman. Celem wizyty były szkolenia, udział w warsztatach i konferencjach dotyczących wykorzystania odpadów w produkcji biogazu oraz zwiedzanie szwedzkich instalacji produkujących biogaz.
W czasie wizyty grupa uczestniczyła w warsztatach w „Biogas Centre of Excellence”, w szkoleniu w Sustainable Business Hub w Malmö oraz w konferencji w Malmö. Zwiedziła także działające instalacje produkujące biogaz min. SYSAV firmy Sävsjö Biogas, biogazownię w Kalmar, instalację More Biogas w Kalmarsundsregionens Renhållare oraz uczestniczyła w spotkaniu z grupą konsultantów z firmy BioMil i spotkaniu z naukowcami i przedsiębiorcami w Instytucie IIIEE – Lund University.
W czasie wizyty, grupa mogła dowiedzieć się że w Malmö 60% autobusów zasilanych jest biometanem, w mieście powstało 6 stacji tankowania biometanu dla autobusów i pojazdów ciężarowych oraz że w całej Szwecji, 250 biogazowni produkuje biogaz, oczyszcza go a następnie wtłacza do sieci lub jest on wykorzystywany jako paliwo do pojazdów. W regionie Skania działa najwięcej biogazowni.
W Szwecji bardzo szybko poprawia się sytuacja zbiórki odpadów żywnościowych (w 2012 r. zbiórka była na poziomie 12%, w 2015 już na poziomie 40%). Wzrost ilości zbieranych odpadów żywnościowych nastąpił dzięki prowadzonej edukacji przez firmy i instytucje zajmujące się gospodarką odpadami. Obecnie w regionie Skania zbiera się 33 tysiące ton odpadów żywnościowych rocznie a 45 instalacji wykorzystuje je do produkcji biogazu. Do zbierania odpadów żywnościowych stosuje się papierowe torebki umieszczone w specjalnym koszyku, pełne torebki wyrzucane są do specjalnego pojemnika. Ogólnokrajowy plan Szwecji zakłada, aby w roku 2018 były zbierane wszystkie odpady żywnościowe.